
Lite kort om Skånes största camping, First Camp Torekov
På First Camp Torekov - Båstad, som är Skånes största camping, har vi drygt 500 campingtomter och tre stora servicehus. Ungefär 25% av våra tomter bebos av säsongsgäster och därtill kommer det många som valt att hyra en för- eller eftersäsongsplats hos oss.
Miljön och naturen är det som flest gäster imponeras av när de varit hos oss. Här finns massor med vackra träd och det växer ganska frodigt. Hallands Väderö som ligger precis utanför Torekov är också berömt för vara platsen där flest unika växter i Sverige växer.
First Camp Torekov är en lugn och skön plats där barnen ofta själva cyklar upp till butiken för att handla varma frallor på morgonen. Många promenerar upp till restaurang Strandparken framåt kvällen för att få sig något gott att äta eller bara titta på alla som spelar äventyrsgolf i Strandparken.
Tänk på att du som gäst måste ha ett Camping Card Scandinavia med årets giltighetsmärke för att kunna campa hos oss. Har du inget kort eller saknar årets giltighetsmärke kan du lösa det på plats till en kostnad av 130:-. Läs mer om Campingkortet här.
Campingtomter i Torekov
Vi lägger mycket tid varje år på att kratta löv, så gräs, ta bort rötter och se över våra tomter rent allmänt. Vi har ett antal olika typer av tomter hos oss:
Strandpromenaden
Här bor du tätt inpå sanddynorna med den vackra utsikten över Kattegatt och Hallands Väderö. Vi har lagt markeringsstenar på platserna 800 - 805 som ska underlätta för dig som gäst hur du ska ställa din husvagn/husbil. Du kommer också att få en bra plan uppställningsplats och en fin gräsyta. På alla platser ska husvagnen/husbilen stå med kortsidan mot havet.
Tomter med V/A, el och kabel-TV
De tomter som är börjar på 600 eller 900 har, förutom el och kabel-TV, även VA. 600-tomterna ligger i ett lummigt och lugnt område av campingen, medan 900-tomterna har extra nära till havet, vissa har t o m havsutsikt över Kattegatt.
Tomter med el och kabel-TV
Merparten av husvagnstomterna på First Camp Torekov ligger lugnt och skönt inne i skogen, har el och kabel-TV och är mellan 80-100 m2 stora.
Tomter utan el/tälttomter
Två områden har tomter för dig som inte vill eller behöver ha elektricitet, dessa tomter börjar på 100 och 300.
|